Балакуча жінка знає сутність речей

 


paaavlina

Меткиспогади

Про Слов'янськ

Колись Сталін вивіз усю родину моєї бабусі на Сибір. Задля високої ідеї розкуркулення. Куркулі - це значило, що спали на пухових подушках, а не на соломі - гусей на пух вирощували самі, між іншим. Одягалися у ллянні сорочки, вовняні шкарпетки, овечі кожухи, а голови обмотували шерстяними хустками. І все це самі ж і виготовляли. Бо родина моєї бабусі повністю складалася з ремісників.

Потім, коли режим послабшав і їм дозволили пересуватися по СРСР, вся родина переїхала у Слов'янськ - бабусин брат і сестра із сім'ями. Інша сестра із сім'єю опинилася у Макіївці. Чомусь на Західну Україну їм повертатися не дозволяли. Дозволяли тільки іноді, в гості. І не надовго, бо коли засиджувалися, то приходила міліція і перевіряла прописку. Одного разу гості приїхали, коли бабуся збиралася фарбувати хату - синім і жовтим.

- Та ви що? Не можна!!! Посадять!!! - перелякано накричав на бабусю її брат. І вже в хаті, один на один, показав на папірці, як виглядає тризуб, пояснив, що то значить і чому синій та жовтий - це настільки заборонені кольори. Тоді моя бабуся взяла жовту фарбу під пахву та й виміняла її на зелену. А папірець бабусин брат тут-таки спалив. Нікому не довіряв, навіть сестрі.

Їхні діти розмовляли російською. Коли бабуся питалась, чому вони не навчать діток "по-нашому" говорити, вони пояснювали:

- Щоб мали нормальне життя. Ми нормально не жили, то хай хоч вони поживуть.

Нормальне життя не вийшло в жодної дитини. Всі порозлучалися. Один хлопець покінчив життя самогубством. Одна жіночка спилася і померла кілька років тому від раку. Її доньки також поодружувалися, порозлучалися і тепер потихеньку спиваються - в Слов'янску. Мої троюрідні сестри.

Ющенко підвищив пенсії для репресованих - був такий момент. Вони це знають. Розповідали моїй мамі - по секрету, коли навідувалися в гості. Але ніхто, жодна людна не пішла ту пенсію собі оформляти. 

- На мєня потом будут сматрєть как на врага народа - мнє ето нада? І так нармально живьом, - пояснювала мамі її двоюрідна розлучена сестра, єдина, яка не спилася. До нас вона їздить на медичні обсеження і лікуватися. Коли місцеві лікарі залікують до смерті, то вона перед смертю таки приїде до западенців. Українською не вміє говорити взагалі, жодного слова не скаже правильно.

- Ну ти паймі, - каже мамі, - у мєня такоє прошлоє, єщє начну по-украінскі разговарівать... Ето же опасно! І зачєм? Я вєдь русскій человєк, я чюствую ето.

Вчора кинули в інтернет відео, де "русскі" люди в Слов'янську вийшли на проросіський мітинг. Впевнена - мої родичі йшли в перших рядах.

А я чомусь пригадала бабусиного брата, покійного жителя Слов'янська, який з хитрою усмішкою та лукавими бісиками в очах, в другій половині вісімдесятих, малював на папірці тризуб - такий заборонений і такий привабливий. І як поспішно він його спалював. І як затято приховував від своїх дітей таку заборонену і таку привабливу українську мову, знадливу мову своєї юності. Робив це з найкращих міркувань - щоб його діти так само, як і він, не загриміли на Сибір.Рекомендовать запись
Оцените пост:

Откуда приходят на эту запись за последний месяц   1 день 10 дней 30 дней

Нет данных

Показать смайлы
 

Комментариев: 6

Рекомендував цей запис

Сумно... отак і нищать українську націю!

Рекомендовал эту запись
Рекомендував цей запис
Рекомендував цей запис
Рекомендовал эту запись
Рекомендовал эту запись

 Метки

Календарь
Август
ПнВтСрЧтПтСбВск
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ОБОЗ.ua